'Mensen moeten een wachtzin gebruiken als ze veilig willen inloggen'
Op de eerste donderdag van mei is het Wereld Wachtwoorden Dag. Deze dag is bedoeld om betere wachtwoorden te stimuleren. Cyberaanvallen zijn aan de orde van de dag. En dus is goede wachtwoordbeveiliging cruciaal. Een sterk wachtwoord bestaat uit minimaal twaalf tekens. Het liefst nog meer, want hoe langer een wachtwoord, hoe sterker. Ik adviseer mensen daarom om een ‘wachtzin’ te formuleren; net zo makkelijk te onthouden als een simpel wachtwoord, maar wel veel veiliger.
De meeste mensen hebben vijf tot zeven wachtwoorden die ze voor al hun websites en applicaties gebruiken. Meestal kiezen ze voor iets dat ze makkelijk onthouden, zoals de naam van een huisdier, hun favoriete sportteam of een geliefde. Soms nog gevolgd door hun geboortedatum of -jaar en een vreemd karakter. Het probleem is dat cybercriminelen deze korte wachtwoorden makkelijk kunnen ontcijferen.
Een sterk wachtwoord moet uit minimaal twaalf karakters bestaan. Tegelijkertijd willen mensen een wachtwoord gebruiken dat ze zelf makkelijk onthouden. Daarom adviseer ik mensen om een wachtzin te gebruiken in plaats van een wachtwoord. Een wachtzin is een combinatie van een aantal aan elkaar geplakte woorden, een vreemd teken en een cijfer. Bijvoorbeeld: ikwilveiligkunneninloggen-1! Zo’n wachtzin kunnen mensen net zo makkelijk onthouden als een simpel wachtwoord, maar is wel veel veiliger.
Dat betekent overigens niet dat mensen voor elke applicatie of website een nieuwe wachtzin moeten verzinnen. Als ze een wachtwoordmanager gebruiken, dan kunnen ze met één druk op de knop volkomen unieke, willekeurige en lange wachtwoorden maken voor elke website of applicatie. Ze hoeven dan alleen nog die ene wachtzin te onthouden om toegang te krijgen tot hun wachtwoordmanager. Daarnaast raad ik mensen altijd aan om multi-factor authenticatie te gebruiken als extra controlestap bij het inloggen. Mensen moeten daarom kiezen voor een wachtwoordmanager die multi-factor authenticatie ondersteunt; de goede doen dat doorgaans.
Martin Krämer, KnowBe4
Meer over
Lees ook
Investeringen in security komen in 2020 voor het eerst boven de 100 miljard dollar uit
Bedrijven wereldwijd investeren in 2020 voor het eerst meer dan 100 miljard dollar in security technologie. Het gaat hierbij om IT-beveiligingsdiensten, -hardware en -software. Dit voorspelt onderzoeksbureau IDC. Dit jaar investeren bedrijven wereldwijd 73,7 miljard dollar in security technologie. IDC verwacht dat de omzet uit dergelijke technolog1
Waarom kiezen we zwakke wachtwoorden?
Gebruikers staan er niet om bekend altijd verstandig om te springen met wachtwoorden. Zo kiezen veel gebruikers te zwakke wachtwoorden en gebruiken zij hetzelfde wachtwoord voor meerdere online diensten. De oorzaak van dit gedrag? Enerzijds hebben we de neiging zwakke wachtwoorden te kiezen omdat we graag alle wachtwoorden willen onthouden, terwij1
100% waterdichte online security is absoluut onmogelijk
Het ontwikkelen van een security protocol voor je organisatie is één ding, ervoor zorgen dat je webapplicatie/-site/-shop een optimale beveiliging heeft is een tweede. Het zal je misschien verbazen maar er zijn nog teveel organisaties die hun online security (nog) niet op orde hebben. Systemen zijn niet up-to-date, plugins zijn verouderd en wachtw1