Zomercolumn: wereldwijde computerstoring? Wen er maar aan

Matthijs van der Well 2023-09-600

"The best is yet to come and babe, won't it be fine?", Carolyn Leigh, 1959

Ik herinner me nog als de dag van gisteren toen een probleem met de beveiligingssoftware van Crowdstrike talloze computersystemen platlegde. Het was een gewone dag, totdat alles tot stilstand kwam. Vliegtuigen bleven aan de grond, medische gegevens werden ontoegankelijk, betaalsystemen waren niet meer toegankelijk en de transportsector werd hard getroffen. Het was bijna alsof de wereld even ophield te draaien.

Het bleek allemaal te wijten aan een fout in een update. Geen "cyber armageddon", geen allesomvattende cyberaanval door een vijandige natie of terroristische groep, maar een simpele programmeerfout. In combinatie met het niet zorgvuldig testen voordat de update wereldwijd werd uitgerold.

De impact van zo'n fout in een beveiligingsapplicatie, die zo diep in systemen ingrijpt, is enorm. In dit geval lag niet slechts één systeem plat, maar alle Windows-systemen waarop de Crowdstrike Falcon draaide. Organisaties moesten bovendien omgaan met toeleveranciers die eveneens geraakt waren.

Als risicomanager vraag ik me af hoe groot de kans is, dat zo'n incident in de nabije toekomst opnieuw zal plaatsvinden, met zulke verstrekkende gevolgen. Als realist besef ik dat met de toenemende complexiteit van IT en cybersecuritysystemen, de kans op fouten alleen maar groter wordt. Ooit was cybersecurity overzichtelijk. Een firewall, antivirus, enkele configuraties aanpassen, wat monitoring, maandelijks updates installeren en klaar.

Die tijd ligt ver achter ons. Tegenwoordig hebben we te maken met on-premises data en applicaties, data, IaaS en SaaS in de cloud, API toegang, servers, thin en thick clients, mobiele apparaten, tablets, smartwatches, EDR, NDR, XDR, SIEM, SOAR, ZTNA, IAM en PAM, SSO, OT, IoT, …. De lijst met configuratie-instellingen per applicatie is eindeloos en de cybersecurity applicaties krijgen steeds meer functionaliteit. Het is bijna onmogelijk om het overzicht te behouden en nergens een fout te maken.

Daarom is het als organisatie verstandig om je voor te bereiden op een “cyber apocalyps”, waarin alle systemen uitvallen, zowel die van jou als die van je toeleveranciers. Natuurlijk is het internet ontworpen om niet zomaar uit te vallen en draaien niet alle systemen dezelfde software, maar een grondige voorbereiding kan nooit kwaad. Het is als het voorbereiden op een zombieaanval: Als je klaar bent voor zombies, ben je ook voorbereid op realistischere rampen zoals een overstroming of langdurige stroomuitval.

Deze zomer, aan het strand, zal ik toch maar even mijn kennis over zombies bijspijkeren. Je weet maar nooit.

https://stacks.cdc.gov/view/cdc/6023

Matthijs van der Well OrangeCyberDefense

 

Meer over
Lees ook
Omdia: Genetec vergroot marktaandeel toegangscontrole software

Omdia: Genetec vergroot marktaandeel toegangscontrole software

Volgens nieuw onderzoek van Omdia over de stand van zaken van toegangscontrole, het 2025 Access Control Report, heeft Genetec haar aandeel in de wereldwijde toegangscontrole software markt verder uitgebreid, waarmee het zijn wereldwijde tweede positie behoudt.

SoftwareOne lanceert Managed SOC Service op basis van CrowdStrike Falcon Complete Next-Gen MDR

SoftwareOne lanceert Managed SOC Service op basis van CrowdStrike Falcon Complete Next-Gen MDR

SoftwareOne kondigt vandaag de lancering aan van zijn Managed SOC (Security Operations Center) dienst, gebaseerd op  CrowdStrike Falcon Complete Next-Gen MDR, de managed detection and response-oplossing van CrowdStrike. Deze wordt ondersteund door het AI-native CrowdStrike Falcon platform en de expertise van beveiligingsspecialisten.

Nieuwe functies in Log360 houden dreigingsdetectie up-to-date

Nieuwe functies in Log360 houden dreigingsdetectie up-to-date

ManageEngine. een divisie van Zoho Corporation en een toonaangevende leverancier van IT-beheeroplossingen, versterkt de SIEM-oplossing Log360 en pakt uit met een vernieuwde aanpak voor dreigingsdetectie. Deze belangrijke verbetering komt tegemoet aan de behoeften van moderne Security Operations Center (SOC)-teams.