Ernstig iOS en OS X-lek maakt diefstal van wachtwoorden uit apps mogelijk

iphone-6-plus

Een groep onderzoekers heeft een ernstig beveiligingsgat gevonden in Apple’s besturingssystemen iOS en OS X. De onderzoekers zijn erin geslaagd een malafide app in de App Store te krijgen en via deze app gevoelige informatie uit andere geïnstalleerde apps te stelen. Denk hierbij aan wachtwoorden.

De onderzoeksgroep beschrijft in een whitepaper dat de fout zit in de wijze waarop Apple apps met elkaar laat communiceren. Het beveiligingsgat is al enige tijd geleden door de onderzoekers ontdekt. Tegenover The Register melden de onderzoekers door Apple gevraagd te zijn het lek zes maanden stil te houden zodat het probleem kan worden opgelost. Deze periode is inmiddels verlopen, maar het gat is nog steeds aanwezig in zowel iOS als OS X. De onderzoeksgroep maakt het lek daarom nu openbaar.

Eigen sandbox

Apple isoleert iedere app in een eigen sandbox, wat moet voorkomen dat apps toegang kunnen krijgen tot elkaar informatie. De onderzoekers zijn er echter in geslaagd deze beveiligingsmaatregel te omzeilen en toch toegang te krijgen tot informatie uit andere apps. Dit noemen de onderzoekers ‘unauthorized cross-app resource access’ (XARA).

De onderzoekers hebben hun methode getest met een speciaal ontworpen malafide app, die zij met succes in de App Store voor zowel OS X als iOS hebben weten te krijgen. Via deze app wisten zij vervolgens op een iPhone van een onderzoeker toegang te krijgen tot informatie uit andere apps die op de smartphone geïnstalleerd vonden. Het probleem is vervolgens getest met een grote selectie van apps. Van maar liefst 88,6% van deze apps blijkt het mogelijk via deze methode gevoelige informatie in handen te krijgen. Het zou onder andere gaan om de wachtwoordmanager 1Password en webbrowser Google Chrome.

XARA

XARA is overigens niet nieuw. Het probleem bestaat al langer op het mobiele besturingssysteem Android. Over het bestaan van een dergelijk beveiligingsgat op iOS of OS X was echter nog niets bekend. Nu blijkt dat beide besturingssystemen van Apple dus ook een dergelijk kritiek lek bevatten.

Meer over
Lees ook
NTT Com Security en Fortinet kondigen samenwerking aan rond cloudbeveiliging

NTT Com Security en Fortinet kondigen samenwerking aan rond cloudbeveiliging

De leveranciers van beveiligingsoplossingen NTT Com Security en Fortinet gaan een samenwerking aan voor het leveren van beveiligingsadvies, -expertise en -oplossingen. Als onderdeel van de samenwerking neemt NTT Com Security de beveiligingsoplossingen van Fortinet op in zijn portfolio. De twee bedrijven werken al langer samen en breiden deze relat1

NSA-klokkenluider Snowden prijst beveiliging van Apple

NSA-klokkenluider Snowden prijst beveiliging van Apple

NSA-klokkenluider Edward Snowden prijst Apple voor de maatregelen die het bedrijf heeft genomen rond security. Denk hierbij aan de mogelijkheid de volledige opslagschijf op iOS 8 te laten versleutelen, zonder dat Apple toegang krijgt tot de encryptiesleutels. Snowden stelt in een redactioneel stuk in The New York Times dat flinke stappen zijn gema1

Fortinet neemt Meru Networks over

Fortinet neemt Meru Networks over

Leverancier van IT-beveiliging Fortinet neemt Meru Networks, leverancier van intelligente wifi-netwerken, over. De overname van Meru breidt het beveiligingsportfolio van Fortinet uit en geeft het bedrijf toegang tot de grootzakelijke, internationale wifi-markt, met een waarde van 5 biljoen dollar. Fortinet wil geïntegreerde en intelligente oplossi1