Mirai malware maakt IoT-apparaten onderdeel van DDoS botnet

hacker

Internet of Things (IoT)-apparaten zijn doelwit van een nieuwe vorm van malware. De malware ‘Mirai’ infecteert Linux gebaseerde IoT-apparaten en maakt deze onderdeel van een botnet, dat wordt ingezet om DDoS-aanvallen uit te voeren.

Hiervoor waarschuwen onderzoekers van beveiligingsbedrijf MalwareMustDie, die verschillende varianten van Mirai hebben onderzocht. De malware wordt verspreidt als een ELF-bestand, het standaard bestandsformaat voor uitvoerbare bestanden op Linux. De kwaadaardige software richt zich voornamelijk op routers, digitale video recorders (DVR’s), WebIP camera’s, Linux servers en Internet of Things-apparaten die Busybox draaien.

SSH en telnet

De malware maakt misbruik van het feit dat veel gebruikers het standaardwachtwoord van apparaten niet wijzigen. De aanvallers proberen via SSH of telnet toegang te krijgen tot het apparaat en hier in te loggen met de standaard inloggegevens. Eenmaal binnen laden zij de malware, waarna deze zich in het apparaat nestelt.

Mirai neemt verschillende maatregelen om detectie door beveiligingssoftware te voorkomen. Zo worden verschillende processen vertraagd uitgevoerd om de kans op detectie te voorkomen. Daarnaast worden malafide bestanden die door beveiligingssoftware kunnen worden geïdentificeerd van het systeem verwijderd. Vervolgens opent de malware de benodigde poorten om contact te leggen met de Command & Control (C&C) server van de aanvallers, waarna het instructies afwacht.

Maatregelen

MalwareMustDie stelt dat Mirai een directe afstammeling is van een ouder trojan die bekend staat onder de namen Gafgyt, BASHLITE en Torlus. De onderzoekers adviseren beheerders toegang via telnet te blokkeren op Linux apparaten en de TCP/48101 poort te blokkeren. Daarnaast adviseren de onderzoekers Busybox alleen toegankelijk te maken voor specifieke gebruikers, om misbruik hiervan te voorkomen.

Lees ook
WatchGuard waarschuwt voor nieuwe FormBook-phishingaanvallen die beveiliging slimmer omzeilen

WatchGuard waarschuwt voor nieuwe FormBook-phishingaanvallen die beveiliging slimmer omzeilen

WatchGuard Technologies waarschuwt voor nieuwe phishingcampagnes die de bekende FormBook-malware verspreiden. Het risico zit volgens het bedrijf niet alleen in de malware zelf, maar ook in de manier waarop aanvallers te werk gaan. Ze gebruiken legitieme software en slimme versleuteling om beveiliging te ontwijken.

Een kijkje in het draaiboek van een vrachtdief na de inbraak

Een kijkje in het draaiboek van een vrachtdief na de inbraak

Onderzoekers van Proofpoint voerden eind februari 2026 een kwaadaardige payload van een dreigingsactor uit binnen een gecontroleerde lokomgeving. Deze werd beheerd door Deception.pro, een partner van het cybersecuritybedrijf. De payload had het gemunt op transportbedrijven.

TrustConnect: een RAT in vermomming

TrustConnect: een RAT in vermomming

Onderzoekers van cybersecuritybedrijf Proofpoint delen nieuwe inzichten naar aanleiding van hun onderzoek naar TrustConnect. Door de grote hoeveelheid bestaande tools voor remote access management waaruit cybercriminelen kunnen kiezen en de prevalentie in het dreigingslandschap, had TrustConnect veel weg van een legitieme RMM-tool.