Piek in aantal Locky-besmettingen
Beveiligingsbedrijf ESET meldt een forse piek aan Locky-besmettingen in Europa. In verschillende Europese landen is op ruim de helft van alle systemen die zijn beveiligd met ESET-software een aanval voorkomen van JS/Danger.ScriptAttachment, die de dropper die Locky downloadt. Waar de agressieve malware-variant zich eerst voornamelijk richtte op consumenten, ziet ESET nu voornamelijk aanvallen op systemen in het bedrijfsleven.
De aanvalsgolf speelt momenteel op Europees niveau. Landen waar veel aanvalspogingen zijn gesignaleerd zijn Luxemburg (67%), Tsjechië (60%), Oostenrijk (57%) en het Verenigd Koninkrijk (51%). Nederland staat met een detectiegraad van 54% op de vierde plek. Het probleem doet zich echter ook in andere landen voor.
Ransomware
De ransomware-aanval begint doorgaans met een authentiek ogende e-mail waarin de gebruiker wordt gevraagd een bijlage te openen. Valt de gebruiker voor deze scam, dan haalt het script de ransomware, vaak de Locky-variant, binnen. Op deze manier omzeilt de aanvaller de firewall.
Locky is één van de gevaarlijkste cyberdreigingen van dit moment. Het maakt het doelsysteem en de data die zich daarop bevindt compleet onbruikbaar door deze te versleutelen. De data is alleen weer beschikbaar na betaling van losgeld, of het terugzetten van een back-up.
Vertrouwen misbruiken
"Aanvallers misbruiken het goede vertrouwen van medewerkers. We kunnen niet vaak genoeg benadrukken dat een groter security-bewustzijn het belangrijkste wapen is in de strijd tegen deze ransomware", zegt Dave Maasland, Managing Director van ESET Nederland. "Daarnaast is een actuele back-up echt onmisbaar, net als een degelijk updatebeleid voor alle software en adequate beveiligingsoplossingen."
Dossiers
Meer over
Lees ook
Arctic Wolf: meer ransomware-aanvallen, lagere losgeldeisen
Uit onderzoek van Arctic Wolf blijkt dat cybercriminelen meer ransomware-aanvallen dan ooit uitvoeren, maar dat de initiële losgeldeis bij ransomware-aanvallen bijna is gehalveerd tot 414.000 dollar. Dit is de eerste keer dat de initiële losgeldeis is gedaald in vier jaar tijd. Volgens de onderzoekers van Arctic Wolf vragen cybercriminelen bewust1
WatchGuard: 1548% meer nieuwe malware in één kwartaal, aanvallen steeds complexer
WatchGuard Technologies signaleert een explosieve stijging van nieuwe, unieke malware. In het vierde kwartaal van 2025 lag het aantal nieuwe varianten 1548% hoger dan in het kwartaal ervoor. Daarnaast wist 23 procent van alle gedetecteerde malware traditionele, op handtekeningen gebaseerde beveiliging te omzeilen
"Prominente cyberdreiging gaat tegen trend in en toont consistentie"
Het dreigingslandschap onderging het afgelopen jaar veel veranderingen op het gebied van gedrag, doelwitten en malwaregebruik. Veel dreigingsactoren zijn hiermee verdwenen. TA584 gaat tegen deze trend in en vertoont juist consistentie in gedragspatronen en het soort doelwitten.



