Proofpoint ziet toename van Pig Butchering-scam

Onderzoekers van Proofpoint hebben nieuw onderzoek gepubliceerd over een vorm van cryptofraude die bekendstaat als "Pig Butchering". In het onderzoek maakt Proofpoint duidelijk welke stappen cybercriminelen nemen om slachtoffers enorme geldbedragen afhandig te maken met behulp van social engineering. De afgelopen drie maanden zijn de onderzoekers actief in contact gekomen met allerlei cybercriminelen om detectietechnieken te ontwikkelen die dit groeiende probleem helpen bestrijden.
Belangrijkste resultaten van het onderzoek:
Proofpoint heeft waargenomen dat cybercriminelen contact leggen met hun doelwitten via dating apps, sociale media of per sms. Bij dit soort aanvallen probeert de aanvaller het vertrouwen van slachtoffers te winnen, vergelijkbaar met datingfraude.
Door de emotionele manipulatie, de vriendelijke toon en de tijdsduur van de aanloopfase kunnen echte gevoelens ontstaan bij de slachtoffers. De aanvaller buit die emotie vervolgens uit voor financieel gewin, waarbij soms miljoenen dollars verloren gaan.
De dader verleidt het slachtoffer ertoe cryptocurrency te storten op een valse cryptocurrency exchange. Vervolgens gaat de aanvaller ervandoor met het geld.
"Pig Butchering" heeft zich recent verspreid naar Engelstalige landen, terwijl het voorheen vooral in Azië voorkwam.
Cybercriminelen lijken te zijn getraind om niet op links te klikken. Alle pogingen van Proofpoint-onderzoekers om hen traceerbare links te sturen werden afgewezen en resulteerden vaak in blokkering.
Het volledige onderzoek staat hier online gepubliceerd: https://www.proofpoint.com/us/blog/threat-insight/broken-dreams-and-piggy-banks-pig-butchering-crypto-fraud-growing-online
Meer over
Lees ook
KnowBe4-rapport: alarmerende toename van cyberaanvallen in detailhandel
De retailsector is een steeds gewilder doelwit voor cybercriminelen. Het Global Retail Report 2025 van KnowBe4 toont een alarmerende toename van cyberaanvallen in deze sector. Zo steeg de aanvalsfrequentie in 2023 al met 56% ten opzichte van het jaar daarvoor. Dit plaatst detailhandel in de top vijf sectoren die het doelwit zijn van cybercriminele1
Proofpoint: fraude met belasting als onderwerp is populair
“Fraude met belasting als onderwerp is al langere tijd populair. Proofpoint ziet meestal een toename van aanvallen met dit thema in aanloop naar het moment waarop de jaarlijkse belastingaangiften worden gedaan”
Olympische Spelen 2024: frauduleuze ticketwebsites blijven verschijnen
Proofpoint identificeert een nieuwe frauduleuze website die tickets verkoopt voor de Olympische Zomerspelen van 2024 in Parijs. De website doet zich voor als een ‘secundaire marktplaats voor tickets van sport- en live-evenementen’. Voor de zoekopdracht ‘Paris 2024 tickets’ is de site het tweede zoekresultaat onder de officiële website



