.



Social engineeringtechniek ClickFix overspoelt dreigingslandschap

Proofpoint-490-200_2023-03

Onderzoekers van cybersecuritybedrijf Proofpoint delen nieuwe inzichten rondom een unieke social engineeringtechniek: ClickFix. De methode zet gebruikers aan tot het uitvoeren van schadelijke PowerShell-commando's. Slachtoffers infecteren zichzelf ongewild doordat zij ClickFix uitvoeren via misleidende error-meldingen, waardoor de beveiliging wordt omzeild.  

 

Het is niet de eerste keer dat de onderzoekers van het bedrijf ClickFix zien. Zij namen eerder dit jaar de social engineeringtechniek waar. Zo zagen ze de access broker TA571 en een valse website update die bekend staat als ClearFake. Deze wordt nu gebruikt door een groter aantal dreigingsactoren.  

 

Verder blijkt uit het onderzoek dat: 

  • ClickFix speelt in op het verlangen van gebruikers om problemen op te lossen. Hierbij presenteert het oplossingen die eenvoudig lijken, maar uiteindelijk leiden tot het uitvoeren van malware.  
  • Dreigingsactoren doen zich voor als reguliere software, zoals Microsoft Word en Google Chrome. Daarnaast doen zij branche specifieke software na zoals in de transport- en logistieksector. ClickFix wordt afgeleverd via verschillende kanalen, zoals gecompromitteerde websites, schadelijke documenten, HTML-bijlagen en URL’s.  
  • Een toenemende dreiging is het gebruik van valse CAPTCHA-controles, waarbij men moet verifiëren dat het een mens is. Oplichters gebruiken hierbij de open sourcetoolkit reCAPTCHA Phish.  
  • ClickFix-campagnes leveren verschillende soorten malware, waaronder AsyncRAT, Danabot, DarkGate, Lumma Stealer, NetSupport, Brute Ratel C4, Latrodectus en XWorm. 
  • Ondanks de voornamelijk financiële motieven van ClickFix, is het ook betrokken bij vermoedelijke spionagecampagnes. Onderzoekers vermoeden dat ClickFix betrokken was bij spionagecampagnes op overheidsinstanties in Oekraïne. Eén campagne beïnvloedde zelfs minstens 300 wereldwijde organisaties.  

ClickFix vertegenwoordigt een stijgende en effectieve social engineeringtactiek. Nu traditionele aanvalsvectoren minder effectief worden, vertrouwen dreigingsactoren steeds meer op het manipuleren van menselijk gedrag. Organisaties doen er verstandig aan om hun mensen te trainen in het herkennen en vermijden van deze technieken.  

 

Lees voor meer informatie het volledige onderzoek hier.  

Meer over
Lees ook
Grenzen tussen ‘gewone’ misdaad en cybercrime vervagen

Grenzen tussen ‘gewone’ misdaad en cybercrime vervagen

De grenzen tussen cybercrime en ‘gewone’ misdaad worden steeds vager en zullen op den duur volledig verdwijnen. ‘Analoge’ misdaad komt steeds vaker voor in illegale, ondergrondse marktplaatsen. Daarnaast worden digitale middelen steeds vaker ingezet voor misdaden als fysieke inbraken. Tegelijkertijd kan cybercrime en datadiefstal met de toenemende1

Ransomware is het meest voorkomende type mobiele malware

Ransomware is het meest voorkomende type mobiele malware

Nu mobiele apparaten volledig verweven raken met het persoonlijke en bedrijfsleven nemen cybercriminelen ons met steeds vaker op de korrel met verraderlijke en verontrustende cyberaanvallen. Cyberchantage waarbij gebruik wordt gemaakt van mobiele ransomware staat dit jaar bovenaan de lijst met veelvoorkomende malwaretypes, samen met spyware waarme1

Blue Coat Systems breidt ETM Ready Programma uit met zeven nieuwe partners

Blue Coat Systems breidt ETM Ready Programma uit met zeven nieuwe partners

Blue Coat Systems, leverancier van IT-beveiligingsoplossingen, heeft zeven nieuwe partners toegevoegd aan het Blue Coat Encrypted Traffic Management (ETM) Ready Programma, waarmee het totaal aantal partners uitkomt op 17. Deze groep van leveranciers van IT-beveiligingsoplossingen werkt samen om klanten te helpen bij het blootleggen en bestrijden v1