Twee FSB-officieren door VS aangeklaagd wegens datadiefstal bij Yahoo

Het Amerikaanse ministerie van Justitie dient een aanklacht in tegen vier verdachten wegens een cyberinbraak bij Yahoo in 2014. Bij deze aanval werden accountgegevens van 500 miljoen gebruikers gestolen. Onder de verdachten zijn twee officieren van de Russische geheime dienst FSB.
Volgens de aanklacht hebben de twee FSB-officieren twee cybercriminelen betaald voor, aangestuurd bij en gefaciliteerd bij de datadiefstal uit 2014. Het zou gaan om een Russische en Canadese cybercrimineel. De vier mannen worden verdacht van computervredebreuk, economische spionage en andere misdrijven.
Inbreken op Yahoo- en Google-accounts
Een deel van de gestolen informatie zou door de aanvallers zijn gebruikt om in te breken op Yahoo- en Google-accounts van onder andere Russische journalisten, Amerikaanse en Russische overheidsfunctionarissen en werknemers uit de financiële sector, transportsector en andere sectoren.
Daarnaast zou één van de verdachte de gestolen data hebben gebruikt voor persoonlijk financieel gewin. De man zou communicatie van Yahoo-gebruikers hebben doorzocht op creditcardnummers en giftcards. Door deze door te sturen naar derden zou de man commissies hebben opgestreken. Daarnaast zou de verdachte de gegevens van 30 miljoen Yahoo-gebruikers hebben misbruikt voor een spamcampagne.
Eerder gearresteerd
Het Amerikaanse ministerie van Justitie meldt dat één van de cybercriminelen al in 2013 werd gearresteerd in een Europees land. Hij wist echter te ontsnappen naar Rusland voordat hij uitgeleverd kon worden aan de Verenigde Staten. De twee Russische FSB-officieren zouden de verdachte vervolgens hebben benaderd en ingezet om toegang te krijgen tot het netwerk van Yahoo.
De verdachte zou in opdracht van de FSB-officieren onder andere Yahoo’s Account Management Tool hebben gestolen. Deze is ontwikkeld door Yahoo om wijzigingen door te voeren aan gebruikersaccounts en gemaakte wijzigingen in logbestanden vast te leggen. Deze tool gaf de FSB-officieren de mogelijkheid speciale cookies te maken voor Yahoo-accounts waarop zij wilden inbreken, waardoor zij toegang wisten te verkrijgen tot ongeveer 6.500 accounts zonder zich hiervoor te hoeven authentificeren.
Dossiers
Meer over
Lees ook
Barracuda ontdekt half miljoen phishing berichten met QR-codes in PDF-bijlagen
Tussen juni en september van dit jaar hebben onderzoekers van Barracuda meer dan een half miljoen phishing-e-mails geïdentificeerd en geanalyseerd die PDF-documenten bevatten waarin QR-codes waren verwerkt. Deze PDF’s worden als bijlagen meegestuurd bij phishing-e-mails die merkimitatie en urgentie gebruiken om slachtoffers aan te zetten tot actie1
Menselijke fouten blijven de achilleshiel van cybersecurity
CISO's hebben te maken met verschillende uitdagingen zoals de gevolgen van de pandemie, waaronder de populariteit van het hybride werken en een recordverloop van werknemers. Ook de grotere afhankelijkheid van cloudtechnologie, een mobiel personeelsbestand en een groeiend aantal onlinevijanden die AI-technologieën gebruiken, maken het voor CISO's e1
WatchGuard: explosieve stijging in evasive malware
Hoewel het totale aantal malware-detecties dit kwartaal met 24% is gedaald, laat het nieuwste Internet Security Report (ISR) van WatchGuard Technologies een stijging van 168% in evasive malware zien. Deze geavanceerde bedreigingen ontwijken traditionele detectiemethoden, waardoor de impact op bedrijven wereldwijd groot is. Dit rapport van het twee1



